Salk Institute for Biological Studies - Program

Program


Download event program – Central Daylight Time
Download event program – Central European Time
Download event program – China Standard Time
Download event program – Eastern Daylight Time
Download event program – Western European Time
Download event program – Japan and Korea Standard Time
Download event program – Mountain Daylight Time


*Times below are listed as PDT

Tuesday, June 22

8:00 AM – 8:30 AM: Newport Lecture by Sue Biggins, Fred Hutchinson Cancer Research Center

8:40 AM – 9:10 AM: Session 1, “Growth and Proliferation”

Brenda Andrews (University of Toronto)

9:10 AM – 9:55 AM: Short Talk Presenters

Kora-Lee Claude (Helmholtz Zentrum München)

Debasish Paul (National Cancer Institute)

Ioannis Sanidas (MA General Hospital Cancer Center & Harvard Medical School)

9:55 AM – 10:25 AM: Session 1, “Growth and Proliferation” Continued

Fred Cross (Rockefeller University)

10:35 AM – 12:05 PM: Poster Session I

12:05 PM – 12:45 PM: Mixer

Wednesday, June 23

8:00 AM – 8:30 AM: Session 2, “DNA Replication”

Steve Bell (MIT)

8:30 AM – 9:15 AM: Short Talk Presenters

Gideon Coster (The Institute of Cancer Research)

Fiona Jenkinson (University of Cambridge)

Rodrigo Reyes-Lamothe (McGill University)

9:15 AM – 9:45 AM: Session 2, “DNA Replication” Continued

Bik Tye (Hong Kong University of Science and Technology)

9:45 AM – 11:15 AM: Poster Session II

11:15 AM – 11:45 AM: Session 3, “Mitosis II”

Karen Oegema (UCSD)

11:45 AM – 12:30 PM: Short Talk Presenters

Andreas Boland (University of Geneva)

Pavan Choppakatla (Rockefeller University)

Erin Cutts (The Institute of Cancer Research)

12:30 PM – 1:00 PM: Session 3, “Mitosis II” Continued

Ofer Shoshani (UCSD)

Thursday, June 24

8:00 AM – 8:30 AM: Session 4, “Cell Cycle Switches & Division”

Rob de Bruin (University College London)

8:30 AM – 9:15 AM: Short Talk Presenters

Aymen Al-Rawi (The University of Edinburgh & The University of Dundee)

Alexis Barr (Imperial College London)

Mardo Koivomagi (Stanford University)

9:15 AM – 9:45 AM: Session 4, “Cell Cycle Switches & Division” Continued

Mart Loog (University of Tartu)

9:45 AM – 11:15 AM: Poster Session III

11:15 AM – 11:45 AM: Session 5, “Mitosis I”

Toru Hirota (Cancer Institute/JFCR, Tokyo)

11:45 AM – 12:30 PM: Short Talk Presenters

Bungo Akiyoshi (University of Oxford)

Rachel Flores (University of Washington)

Mina Petrovic (Vienna BioCenter)

12:30 PM – 1:00 PM: Session 5, “Mitosis I” Continued

Mike Lampson (UPenn)

Friday, June 25

8:00 AM – 8:30 AM: Session 6, “Genome Stability”

Christian Haering (European Molecular Biology Laboratory)

8:30 AM – 9:15 AM: Short Talk Presenters

David Gallo (Mount Sinai Hospital)

Allison McClure (The Francis Crick Institute)

Xiaohua Wu (The Scripps Research Institute)

9:15 AM – 9:45 AM: Session 6, “Genome Stability” Continued
Zuzana Storchová (Technische Universitat Kaiserslautern)

9:45 AM – 10:45 AM: Meet the Speaker

10:45 AM – 11:15 AM: Session 7, “Cell Cycle and Development”

Rebecca Heald (UC Berkeley)

11:15 AM – 12:00 PM: Short Talk Presenters

Matilde Galli (Hubrecht Institute)

Simon Gemble (Institut Curie)

Yuki Shindo (Dartmouth College)

12:00 PM – 12:30 PM: Session 7, “Cell Cycle and Development” Continued

Gustavo Leone (Medical College of Wisconsin)

Closing Remarks