Program
Monday July 24
2:00 p.m. Registration opens
5:30 p.m.-7:00 p.m. Dinner for eligible attendees
7:00 p.m. – 8:00 p.m. Newport Lecture: David Morgan (UCSF)
8:00 p.m. – 9:45 p.m.: Session 1, “Genome Stability”
Karlene Cimprich (Stanford)
Marwa Afifi (NCI)*
Tobias Schmidt (Salk)*
Erik Knudsen (Roswell Park)*
Jason Sheltzer (Yale)
9:45 p.m. – 11:00 p.m. Social Hour
Tuesday, July 25
8:00 a.m. – 9:00 a.m.: Breakfast for eligible attendees
9:00 a.m.-12:00 a.m.: Session 2, “DNA Replication”
Joseph Yeeles (MRC)
Zhongsheng You (Washington University)*
Kumar Somyajit (University of Denmark)*
Domenico Maiorano (Université de Montpellie)* – virtual
Johannes Walter (Harvard)
James Moseley (Dartmouth)
Nick Rhind (UMass)*
12:00 p.m. – 2:00 p.m. Lunch for eligible attendees
2:00 p.m.-4:00 p.m.: Session 3, “Growth and Proliferation”
Douglas Kellogg (UCSC)*
Kurt Schmoller (IFE)*
Shuyuan Zhang (Stanford)*
Taylar Hammond (Stanford)*
Hironori Sugiyama (NINS)*
Jennifer Ewald (U Tübingen)
4:00 p.m.-6:30 p.m.: Poster Session & Dinner
5:00 p.m.-6:00 p.m.: Virtual Poster Session
Free evening
Wednesday, July 26
8:00 a.m.–9:00 a.m.: Breakfast for eligible attendees
9:00 a.m.-12:00 p.m.: Session 4, Cell Cycle Switches & Division”
Alexis Barr (Imperial College)
Seth Rubin (UCSC)*
Sandhya Manohar (ETH Zürich)*
Steven Cappell (NCI)*
Theresa Zeisner (FCI)*
Mardo Kõivomägi (NIH)*
Camilla Rega (ICR)*
James Ferrell (Stanford)
12:00 p.m.–1:30 p.m. Lunch eligible attendees
1:30 p.m.-5:30 p.m. Free Time
5:30 p.m.-7:00 p.m. Dinner for eligible attendees
7:00 p.m.–8:45 p.m.: Session 5, “Cell Cycle and Development”
Amanda Amodeo (Dartmouth College)
Alexandre Webster (Max Planck)*
Helena Cantwell (UCB)*
Silvia Santos (FCI)*
Binyam Mogessie (Yale)
8:45 p.m. – 10:00 p.m. Social Hour
Thursday, July 27
8:00 a.m. – 9:00 a.m.: Breakfast for eligible attendees
9:00 a.m. 12:00 p.m.: Session 6, “Mitosis I”
Sara Cuylen-Haering (EMBL) – virtual
Thomas Kucharski (Dartmouth)*
Jigyasa Verma (UBC)*
Jingjing Li (Université de Montréal)*
Tessa Popay (Salk)*
Rachel Berg (Dartmouth)*
Arshad Desai (UCSD)
12:00 p.m.- 2:00 p.m. Lunch for eligible attendees
2:00 p.m. – 4:30 p.m.: Session 7, “Mitosis II”
Andrea Musacchio (MPI Dortmund)
Luca Cirillo (ICR)*
Neha Varshney (UCSD)*
Julia Kamenz (Groningen)*
Pablo-Lara Gonzalez (UCI)*
Toru Hirota (JFCR)*
Jennifer DeLuca (CSU)
4:30 p.m. – 6:00 p.m. Wine and Cheese Reception
*Short Talk